Oudgrieks/Werkwoorden/Futurum

Uit Wikibooks
Naar navigatie springen Naar zoeken springen

-- Inleiding --

-- Basiscursus --

  1. Inleiding
  2. Een korte geschiedenis
  3. Blok 1
  4. Blok 2
  5. Blok 3
  6. Blok 4
  7. Blok 5
  8. Blok 6
  9. Samenvatting
  10. Afsluiting

-- Taaloverzicht --

  1. Klankleer
    1. Alfabet
  2. Vormleer
    1. Lidwoorden
    2. Zelfstandige naamwoorden
    3. Adjectieven
    4. Bijvoeglijke naamwoorden
    5. Werkwoorden
      1. Indicatief | Praesens
      2. Conjunctief | Aoristus
      3. Optatief | Perfectum
      4. Imperatief | Plusquamperfectum
      5. Participium | Imperfectum
      6. Infinitief | Futurum
    6. Voornaamwoorden
    7. Bijwoorden
    8. Telwoorden
  3. Syntaxis
    1. De zin

-- Woordenlijst --



Het Griekse futurum is een toekomstige tijd. Het duidt op gebeurtenissen in de (verre) toekomst. We maken een onderscheid tussen een sigmatisch futurum en een semi-deponent futurum.

Sigmatisch Futurum[bewerken]

Indicatief[bewerken]

Actief[bewerken]

indicatief futurum actief
1ste enk. λυσω Ik zal losmaken.
2de enk. λυσεις Jij zal losmaken.
3de enk. λυσει Hij/Zij/Het zal losmaken.
1ste mv. λυσομεν Wij zullen losmaken
2de mv. λυσετε Jullie zullen losmaken.
3de mv. λυσουσι(ν)1 Zij zullen losmaken.

Medium[bewerken]

indicatief futurum medium
1ste enk. λυσομαι Ik zal me(zelf) losmaken.
2de enk. λυσει Jij zal je(zelf) losmaken.
3de enk. λυσεται Hij/Zij/Het zal zich(zelf) losmaken.
1ste mv. λυσομεθα Wij zullen ons(zelf) losmaken
2de mv. λυσεσθε Jullie zullen jullie(zelf) losmaken.
3de mv. λυσονται Zij zullen zich(zelf) losmaken.

Semi-deponente futura[bewerken]

Er zijn ook een paar uitzonderingen.
Er zijn een paar actieve werkwoorden die een passief futurum hebben en toch actief vertaald worden
Dat zijn semi-deponente futura.


Semi-deponente futura
Inf Pres Verbaal stam Ind Fut 1ste enk
ἀκουειν ἀκου- ἀκουσομαι
βαινειν βα-/βη- βησομαι
πλειν πλε-/πλευ- πλευσομαι
βλεπειν βλεπ- βλεψομαι
φυγειν φυγ-/ φευγ- φευξομαι
λαμβανειν λαβ-/ληβ- ληψομαι
τυγχανειν τυχ-/τευχ- τευξομαι
πασχειν παθ- πασομαι
ἐρωται ἐρ-/ἐρη- ἐρησομαι
ὁραν ὁπ- ὁψομαι
γιγνεσθαι γν-/γενη- γενησομαι
ἐχειν ἐχ-/σχη- σχησομαι/ἐξω
ἰεναι/ἐρχεσθαι ἐργ-/ἐλευ- ἐλευσομαι
φερειν φερ-, οἰ- οἰσομαι
λεγειν λεγ-/ἐρ- ἐρωσομαι
εὑρισκειν εὑρ-/εὑρη- εὑρησομαι
ἱσταναι εὑρ-/εὑρη- εὑρησομαι
διδοναι δο-/δω- δωσω
τιθεναι θε-,θη- θησω
Informatie afkomstig van https://nl.wikibooks.org Wikibooks NL.
Wikibooks NL is onderdeel van de wikimediafoundation.