Maatschappijleer/Prestatiestress?
Aan het eind van je Latijn?
Handleiding
[bewerken]Deze les over beeldvorming, referentiekader en voorkeur. Lachtherapie.
Overzicht van de les
[bewerken]vanaf 15 jaar (bovenbouw VO en voortgezet onderwijs) | klassikaal, individueel en in groepen van vier | 50 minuten
min | onderdeel | leerlingen | leerkracht | werkvorm | materialen |
---|---|---|---|---|---|
0 | entree | binnenkomst | ontvangen, begroeten | busopstelling | digibord: aandachtsrichter |
2 | warming-up | maken vragenlijst op mobiel | instructie, begeleiden en nabespreken | klassikaal | digibord: warming-up |
5 | inleiding | luisteren, meedenken, stelling innemen en beargumenteren | vertellen, klassengesprek | klassengesprek | digibord: inleiding |
8 | voorbeeld | meekijken, volgen, vragen stellen | vertellen, terug vragen, brug maken | klassikaal | digibord: voorbeeld |
12 | opdracht | volgen, vragen stellen | instructie, terug vragen, opstarten, grafieken uitdelen | klassikaal | digibord: opdracht |
15 | opdracht doen/maken | rondlopen, motiveren, bevragen | achter pc | ||
30 | opdracht nabespreken | rondlopen, motiveren, bevragen | in groepjes | ||
45 | evaluatie | luisteren, meedenken, stelling innemen en beargumenteren | vier hoofdvragen en slotvraag bespreken | klassikaal | digibord: evaluatie |
50 | einde | verlaten lokaal | dank voor de aandacht |
Lesdoelen en voorbereiding
[bewerken]Aan het einde van de les kunnen de leerlingen:
- beschrijven welke factoren van invloed zijn op ...
- redenen aangeven waardoor Nederlanders ...
- beargumenteren wat de mate van betrouwbaarheid is van het bronmateriaal;
- beargumenteren of het gebruikte cijfermateriaal iets zegt over ...
Tijdens de les werken de leerlingen aan:
- cognitieve vaardigheden: analyseren, structureren en schematiseren
- ICT-vaardigheden: opzoeken, interpreteren, verwerken
- gespreksvaardigheden: overleggen, benoemen, beschrijven en beargumenteren
Centrale begrippen | Specifieke vaardigheden |
---|---|
(massa)media, bron, betrouwbaarheid, onderzoek, belangen, mening, argument, referentiekader, (lees)cultuur | cijfermateriaal interpreteren, argumenten geven voor- en tegen, keuzes maken, van perspectief wisselen |
Benodigdheden voor de les:
- ICT-lokaal/mediatheek met voldoende computers zodat de leerlingen individueel kunnen werken
- digibord of beamer en evt. whiteboard
- Bijlage 1 in kleur geprint (voor elke vier leerlingen een volledige afdruk)
- Socrative Teacher account (Ga naar Socrative)
- De bijbehorende Socrative Quiz
- lokaal waar leerlingen in groepjes kunnen werken
- voorkennis over de publicatie Lees:Tijd
- voorkennis over het verhaal van De biliotheek van babel
Lesverloop
[bewerken]Entree
De leerlingen kunnen bij binnenkomst de telefoon bij zich houden voor de warming up. De aandachtsrichter staat op het digibord/scherm.
Warming-up
De leerkracht
Inleiding
De leerkracht
Voorbeeld
Opdracht
De leerlingen
Evaluatie
De evaluatie
Verantwoording
[bewerken]Wat wordt hier geleerd?
Lesinhoud
De lesinhoud
Werkvorm
Bij de werkvorm werken de leerlingen
Hieronder begint de lesinhoud. |
Lesdoelen (voor digibord)
[bewerken]titel
ondertitel
Aan het einde van de les kunnen de leerlingen:
→ beschrijven
→ redenen aangeven
→ beargumenteren
→ beargumenteren
Lesinhoud
[bewerken]slide 1
[bewerken]tekst
slide 2
[bewerken]- link
- link
titel
Ga naar → Socrative Student () ROOM →
tekst | tekst | tekst | tekst |
---|---|---|---|
tekst | tekst | tekst | tekst |
tekst | tekst | tekst | tekst |
tekst | tekst | tekst | tekst |
tekst | tekst | tekst | tekst |
tekst | tekst | tekst | tekst |
slide 3
[bewerken]- link
- link
titel
tekst
tekst
tekst
tekst
slide 4
[bewerken]
slide 5
[bewerken]- link
[[File:Question mark.svg|thumb|upright=1.5|tekst]
titel
• tekst
• tekst
• tekst
tekst
tekst
Slide 6
[bewerken]SLIDE
• tekst
• tekst
• tekst
• tekst
Bijlagen en bronnen
[bewerken]- van der Veen, T., & Van Der Wal, J. (2012). Van leertheorie naar onderwijspraktijk. Wolters-Noordhoff.
- Jolles, J. (2017). Het tienerbrein (3e ed.). Amsterdam, Nederland: Amsterdam University Press.
- Verbrugge, A., & Baardewijk, J. van. (2017). Onderwijs in tijden van digitalisering. Amsterdam, Nederland: Boom uitgevers Amsterdam.
- https://verkenjegeest.com/acht-veelvoorkomende-psychologische-voorkeuren/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Ted_Nelson
- https://eenvandaag.avrotros.nl/fileadmin/user_upload/PDF/Rapportage_onderzoek_depressie_en_psychische_klachten.pdf