Quenya/Nominatief

Uit Wikibooks
Naar navigatie springen Naar zoeken springen

In Quenya wordt de nominatief gebruikt voor:

  • het onderwerp
  • het gezegde
  • het lijdend voorwerp
  • na de meeste voorzetsels
(enkel et, arwa, en ú worden door een andere naamval gevolgd).

De nominatief is de basisvorm die in de woordenlijsten gevonden kan worden. Het meervoud, duaal en partitief meervoud van deze naamval worden op de hoofdpagina over substantieven behandeld.

Het gebruik van de nominatief voor het lijdend voorwerp heeft gevolgen voor de woordvolgorde:

in een gewone zin is de volgorde altijd onderwerp - werkwoord - lijdend voorwerp:
i nér roita i rocco "de man achtervolgt het paard"
i rocco roita i nér "het paard achtervolgt de man"

Alle andere zinsdelen zijn echter vrij te plaatsen:

i aran anta rocco i roquenen "de koning geeft een paard aan de ridder"
i aran anta i roquenen rocco
i aran i roquenen anta rocco
i roquenen i aran anta rocco

Het is enkel afhankelijk van de klemtoon die men in de zin wenst te leggen.

Accusatief[bewerken]

In Boek-Quenya (dit is een oude voorloper van Quenya) bestond er een afzonderlijk accusatief die voor het lijdend voorwerp en na voorzetsels gebruikt werd. In het Quenya van de Derde Era was deze naamval echter volkomen verdwenen.

Deze accusatief werd als volgt gevormd:

  • als de nominatief enkelvoud op een medeklinker eindigt, dan is het enkelvoud gelijk aan de nominatief, het meervoud eindigt op -í
  • als de nominatief enkelvoud op een klinker eindigt, dan verlengen we deze klinker in het enkelvoud, in het meervoud voegen we -i toe
  • als de nominatief enkelvoud echter op -i of - eindigt, dan vinden we in het meervoud -í
  • als de nominatief duaal op -u eindigt, dan wordt deze u in de accusatief verlengt tot ú; als het duaal op -t eindigt, dan is de accusatief duaal gelijk aan de nominatief duaal
  • de accusatief van het partitief meervoud heeft altijd -í als uitgang

alda (boom)

enk. aldá, meerv. aldai, duaal aldú, part. meerv. aldalí

macil (zwaard)

enk. macil, meerv. macilí, duaal macilet, part. meerv. macillí

lië (volk)

enk. lié, meerv. , duaal liet, part. meerv. lielí



>> Quenya >> Quenya/Substantieven >> Quenya/Nominatief

Informatie afkomstig van http://nl.wikibooks.org Wikibooks NL.
Wikibooks NL is onderdeel van de wikimediafoundation.