West-Vlaams/Les 1: Basisconversatie

Uit Wikibooks

Ga naar: navigatie, zoek

Om fris te beginnen zullen we eerst een basisconversatie gaan bekijken. Zo krijgt u een eerste inzicht van hoe het er in het Vlaams aan toe gaat.

Inhoud

[bewerken] Uitbreiding bij de inleiding

[bewerken] De sch-klank

Wat ook bijzonder is in het West-Vlaams is het gebruik van sch en de uitspraak ervan. Sommige dialecten spreken van skoen als we het over "schoenen" hebben, anderen over sh-hoen (met de 'sh' zoals in het Engelse 'shower'). Onder andere in Kortrijk spreekt men met de sk. In Wervik combineert men trouwens beide; shkoen. Deze uitspraak is de oorspronkelijke (oude) uitspraak. Let wel: Nergens in het West-Vlaams wordt sch uitgesproken als in het Nederlands, zoals [sg]. Rond de streek van Brugge wordt de h van sh-hoen vervangen door een glottisslag. Indien je dit vertraagd zou uitspreken, lijkt dit op het uitspreken van het woord in kwestie in twee keer "sch'ole"

[bewerken] De stopwoordjes

Wilt u zich echt verstaanbaar maken in het West-Vlaams, dan moet u (minstens om de twee zinnen) een stopwoord gebruiken. Deze zijn, maar lang niet allemaal, , wi, é, enni (vooral in de Westhoek).

[bewerken] Dialoog

De volgende dialoog gaat tussen de personen Ben en Sara.

Ben: Hoeien nuh'nt. (Goede ochtend/morgen.)
Sara: Hey, oe est? (Hallo, hoe gaat het?)
Ben: Hoed, e me joen/gie? (Goed, en met jou?)
Sara: Sava, alles ok... (Goed (ça va), alles oké.)
Ben: Wa/Wuk doej vandahe? (Wat doe je vandaag?)
Sara: Kwee'(n)t noh ni. (Ik weet het nog niet.)
Ben: Ah ok, allee toe nohhe kjè. (Ach zo, oké, tot de volgende keer.)
Sara: Ja tot in'n droj é. (Tot nog eens.)
Opmerkingen
Het weglatingsteken staat voor een glottale stop, dus je zegt eigenlijk bv. nuh dan stop je en dan zeg je nd.

[bewerken] Uitdrukkingen

  • Toetoet (toch wel / geen commentaar)
  • Jammo Jakkendoe(n) (dat doe ik toch niet)
  • Nè wok nie tielik (dat is niets te vroeg)
  • é? (kunt u dat nog eens herhalen aub?)
  • Allégow zeg (alsjeblieft zeg)
  • Giv mo sjette (geef maar gas)
  • gi n' uul (jij bent toch een grote ezel)
  • zwinnig (het is leuk)
  • go me nekje bakn (heb jij zin in een partijtje tafelvoetbal?)

Opmerkingen: vergeet vooral niet het einde van je woorden in te slikken, dit in het bijzonder voor woorden die eindigen op -en, zo wordt werken eigenlijk als wer'u uitgesproken en woorden als woor'u (met een aangeblazen u zodat deze ietwat klinkt als -en)

Probeer ook zoveel mogelijk woorden samen te nemen en er een nieuw woord mee te vormen. Een veel voorkomend voorbeeld hiervan is Oe est. Spreek dit niet uit als oe-est maar kortweg als west.

Vlag van België
West-Vlaams
Vlag van Nederland

Les 1 | Les 2 | Spelling | Plaatsnamen

Heckert GNU.png Deze pagina is vrijgegeven onder de GNU Free Documentation License (GFDL) en nog niet onder CC-BY-SA. Klik hier voor meer informatie.

Wilt u deze tekst gebruiken onder de Creative Commons CC-BY-SA licentie?
Klik dan hier om te kijken van welke gebruikers u nog toestemming nodig heeft.

Informatie afkomstig van http://nl.wikibooks.org Wikibooks NL.
Wikibooks NL is onderdeel van de wikimediafoundation.
Persoonlijke instellingen